Poznaj hormon odpowiadający za wypadanie włosów
Każdy z nas codziennie traci fizjologicznie około 50-100 włosów. Niekiedy jednak liczba ta się zwiększa, a fryzura znacząco się przerzedza, co wzbudza spory niepokój. Wzmożone wypadanie włosów może być spowodowane wieloma różnymi powodami, a niekiedy winne są hormony. Dowiedz się, jaki mają one wpływ na Twoją fryzurę i co można zrobić, aby cieszyć się atrakcyjnym wyglądem.
Jakie wpływ mają hormony na organizm człowieka?
Nie ulega wątpliwości, że na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka w pewnej mierze wpływają hormony. Kiedy system hormonalny ulega zachwianiu, pojawiają się również problemy z wyglądem. Na stan i kondycję kosmyków mają wpływ przede wszystkim testosteron, a dokładnie jego pochodna dihydrotestosteron, a także estrogen, progesteron i tyroksyna. Bezpośrednio oddziałują one na cykl wzrostu włosa. Dzieje się tak, ponieważ komórki włosowe są jednymi z najszybciej rozwijających się w naszym organizmie. Jakiekolwiek zaburzenia hormonalne szybko wpływają na wygląd naszej fryzury, powodując osłabienie kosmyków i ich wypadanie.
Hormony kobiece, a stan włosów
Kobiety każdego miesiąca wyraźnie zauważają wpływ hormonów na stan swoich włosów. W trakcie pierwszych dni cyklu niedobór estrogenów sprawia, że kosmyki są słabe i brakuje im nawilżenia. W kolejnych dniach wzrasta jego poziom i następuje poprawa kondycji skóry oraz włosów. Z drugiej strony zbyt duży wzrost progesteronu w tym okresie może przyczynić się do nadmiernego przetłuszczania się kosmyków. Utrzymujący się na wysokim poziomie estrogen w drugiej połowie cyklu wydłuża fazę wzrostu włosa, stymuluje pojawianie się nowych kosmyków oraz zapobiega ich utracie. To właśnie nagły wzrost kobiecych hormonów w ciąży sprawia, że włosy w tym okresie są silne zdrowe i lśniące. Po porodzie jednak dochodzi do ich nagłego obniżenia, co powoduje przerzedzanie się fryzury. Podobna sytuacja ma miejsce w trakcie menopauzy.
Hormon odpowiadający za wypadanie włosów u mężczyzn
Przyczyną łysienia androgenowego, czyli inaczej typu męskiego są jeszcze inne hormony – androgeny, a dokładniej testosteron i jego aktywna forma dihydrotestosteron. Chociaż hormon ten występuje u wszystkich mężczyzn, u wielu osób następuje nadwrażliwość mieszków włosowych na jego wpływ, co prowadzi do ich kurczenia się. W efekcie włosy stają się cienkie i krótkie, a z czasem zaczynają wypadać. Uważa się, że problem ten dotyka nawet 95% łysiejących mężczyzn.
Co możesz zrobić, żeby poprawić stan swoich włosów?
Jeżeli zauważasz u siebie nadmierne wypadanie włosów i podejrzewasz, że przyczyną tego stanu mogą być zaburzenia hormonalne, z pewnością warto udać się do lekarza. Niezależnie od wyników, możesz zrobić sporo, aby poprawić stan fryzury za pomocą nieinwazyjnych metod. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest stosowanie terapii przeciw wypadaniu włosów Hair Cure. Kosmetyki te uderzają w sedno problemu i odżywiają cebulki włosowe od wewnątrz, które osłabione są przez wahania hormonalne. Jest to możliwe, dzięki temu, że do ich produkcji zastosowano nanotechnologie. To nowatorska dziedzina nauki, która zajmuje się otrzymywaniem materiałów o bardzo małych rozmiarach rzędu nanometrów. Umożliwia to przenoszenie wyselekcjonowanych substancji aktywnych aż do głębszych tkanek, które pokonują barierę naskórka. Efekty stosowania szamponu i serum Hair Cure są podobne do tych, które można uzyskać, stosując inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym. Ich dodatkowym atutem jest starannie dobrany skład, między innymi wyciąg z roślin, nanoekstrakty z alg oraz peptyd miedziowy, który moduluje cykl wzrostu włosa, powodując zmianę stanu spoczynku w fazę wzrostu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.