Jak dbać o włosy? Poznaj 6 sposobów na piękne włosy
Większość kobiet marzy o gęstych, zdrowych włosach, które przykuwają uwagę. Niezależnie od tego, czy zapuszczasz włosy, aby były jak najdłuższe, czy zależy Ci na ich pogrubieniu i dodaniu im blasku – ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, jak zadbać o włosy, by wyglądały olśniewająco!
1. Rozpocznij świadomą pielęgnację włosów
Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o włosy najbardziej efektownie, musisz przede wszystkim zapoznać się z zasadami świadomej pielęgnacji. Zdecydowana większość osób ogranicza zakres pielęgnacji włosów do mycia ich szamponem z drogerii i stosowania odżywki. Przy wyborze kosmetyków ludzie zazwyczaj kierują się opisem produktu, jego zapachem i wydajnością, rzadko czytają jednak składy. W związku z tym próbują dbać o włosy nieświadomie – nie wiedząc, co najlepiej im służy.
Kluczem do uzyskania zdrowych, pięknych włosów jest świadomy dobór kosmetyków do pielęgnacji i odpowiednie ich stosowanie. Skąd jednak można wiedzieć, co służy najlepiej naszym włosom?
2. Zrozum potrzeby swoich włosów
Aby lepiej poznać potrzeby swoich włosów, dbać o nie świadomie i dobrać do nich odpowiednią pielęgnację, powinno się odpowiedzieć sobie na 3 pytania:
Jaka jest porowatość moich włosów?
Porowatość włosa to stopień rozchylenia łusek włosowych; może być niska, średnia lub wysoka.
Włosy niskoporowate
Włosy o ściśle przylegających, nie rozchylonych łuskach. Z tym typem porowatości mamy do czynienia w przypadku grubych, lśniących włosów, które długo schną, są oporne na kręcenie, a w dotyku są sypkie i gładkie. To włosy o najzdrowszym wyglądzie.
Włosy wysokoporowate
Stanowią całkowite przeciwieństwo niskoporowatych – są lekkie, cienkie, puszące się. Mają najszerzej rozchyloną łuskę włosową, przez co wydają się być sztywne w dotyku, suche i łamliwe. To częsty typ porowatości włosów naturalnie kręconych, a także rozjaśnianych, farbowanych oraz prostowanych lub kręconych na gorąco przez dłuższy czas. Jak dbać o włosy niskoporowate? Ten typ porowatości wymaga najwięcej uwagi. W dalszej części artykułu dowiesz się, co możesz zrobić dla Twoich włosów, aby zmniejszyć ich porowatość.
Włosy średnioporowate
Najpopularniejszy typ porowatości – łuski włosów są lekko rozchylone, a przy właściwej pielęgnacji mogą osiągnąć blask wysokoporowatych. Takie włosy to najczęściej spotykany typ. W przypadku tej porowatości często zdarza się, że włosy wyglądają zdrowo i lśniąco przy skórze głowy, ale są puszą się i są matowe na długości. Jak dbać o włosy średnioporowate? Przede wszystkim poprzez zachowanie równowagi PEH, o której dowiesz się więcej w dalszej części artykułu.
Jaki mam typ skrętu włosa?
Typ skrętu włosa to nic innego jak określenie stopnia ich skręcenia – od całkiem prostych po afro. Aby ocenić typ skrętu, należy umyć włosy włosy i pozwolić im naturalnie wyschnąć bez stylizacji.
Typy skrętu określa się za pomocą 4-stopniowej skali:
- włosy proste ,,jak drut”, bez załamań i fal
- włosy falowane – wyginające się w kształt litery S
- włosy kręcone – skręcające się w luźne sprężynki, tworzące pierścionki, kółeczka
- afro (bardzo rzadko spotykane w Polsce)

Dlaczego określenie typu skrętu włosa jest tak istotne? Bardzo często zdarza się, że myślimy, że mamy proste włosy, które się puszą, podczas gdy w rzeczywistości mamy włosy kręcone lub falowane, które pielęgnowane w niewłaściwy sposób będą tworzyły puch i wyglądały nieestetycznie. Włosy mogą różnić się siłą skrętu w różnych miejscach – w szczególności zaobserwują to osoby, które mają długie włosy. Wtedy w wielu przypadkach włosy przy głowie są niemal proste, a końcówki zakręcone.
Jaka pielęgnacja włosów była stosowana dotychczas?
Większość osób dba o włosy z pomocą kosmetyków dobranych w drogerii na podstawie opisu. Szampony drogeryjne mają zazwyczaj opis, dla jakiego rodzaju włosów są dedykowane – na przykład szampon do włosów zniszczonych, szampon do włosów przetłuszczających się, do włosów farbowanych na blond czy suchych. Niestety, kierując się jedynie takim opisem, nie dobierzemy właściwego szamponu – przy wyborze należy kierować się przede wszystkim składem. Większość dostępnych na rynku szamponów zawiera silne, szkodliwe detergenty, których stosowanie może podrażniać skórę głowy i nasilać wypadanie włosów. Warto zatem zrobić przegląd produktów, które stosujemy i sprawdzić ich składy.
3. Wybieraj szampony do włosów świadomie
W składzie kosmetyków znajdziemy informacje o wszystkich substancjach chemicznych, które dany produkt zawiera. Ważne jest, aby wiedzieć, które składniki są korzystne dla Twoich włosów, a których lepiej się wystrzegać. Jak zrozumieć skład produktu? Poniżej przedstawiamy krótką ,,ściągę”, która pozwoli zidentyfikować najważniejsze substancje:
Silne detergenty
To substancje myjące w szamponach o mocnym, agresywnym dla skóry działaniu. Zawiera je większość szamponów. Codzienne mycie włosów przy ich użyciu jest niewskazane, ponieważ mogą wysuszać skórę głowy, nasilać wypadanie włosów, powodować przesuszenie włosów oraz nadmierny łojotok. Często zdarza się także, że uczulają i powodują swędzenie skóry głowy. Pozostawione na głowie dłużej, mogą spowodować silne reakcje alergiczne. Dlatego tak ważne jest, aby każde mycie zakończyć dokładnie spłukując szampon wodą.
Jeśli zauważyliśmy jeden z tych objawów, warto sprawdzić, czy nasz szampon nie zawiera jednego z silnych detergentów. Najpopularniejsze silne detergenty w szamponach to:
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
- SLES (Sodium Laureth Sulfate)
- Sodium Myreth Sulfate
- Sodium Coco-Sulfate
- i inne siarczany, czyli substancje z końcówką ,,Sulfate”

Uczulające konserwanty
Substancje, które zapewniają dłuższą trwałość kosmetyku, mogą jednak powodować alergie, a co za tym idzie – swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów. Często dodawane do kosmetyków szkodliwe konserwanty to:
- CMIT (Methylchloroisothiazolinone)
- MIT (Metyloizotiazolinon)
Silikony
Silikony są dodawane przez producentów do kosmetyków, aby dociążyły kosmyki i dodały włosom blasku. Substancje te oblepiają włosy, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także blokują dostęp substancjom odżywczym, którymi chcemy odżywić włos z zewnątrz. Nadbudowane silikony powodują matowość i sztywność włosów na długości. Nie powinno się nakładać substancji z silikonami na skórę głowy, ponieważ może to jej zaszkodzić i wzmożyć wypadanie włosów. Często spotykane szkodliwe silikony to:
- Cetyl dimethicone
- Simethicone
- Stearyl dimethicone
- i inne silikony, które można rozpoznać po końcówce ,,-cone” w nazwie
W praktyce silikony mogą sprawdzić się dobrze jako kosmetyki zabezpieczające suche końcówki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie nadają się jednak do używania jako składnik szamponu – podczas mycia skalpu mogą zatykać pory skóry.
Analiza składu szamponów może być z początku trudna. Warto w takim wypadku znaleźć szampon, którego producent deklaruje, że jego produkt nie zawiera SLS, SLES, CMIT, MIT ani silikonów. Przykładem takiego produktu wolnego od szkodliwych substancji może być Hair Cure Ultimate Nourishment Shampoo
4. Używaj odżywek zgodnie z równowagą PEH
Aby poprawić porowatość włosów, warto stosować równowagę PEH w nakładaniu odżywek na włosy. Równowaga ta polega na zachowaniu balansu między stosowaniem trzech typów substancji odżywczych: protein (P), emolientów (E) oraz humektantów (H). O tym, czym skutkują niedobory poszczególnych składników, możesz przeczytać więcej w artykule ,,Przyczyny wypadania włosów”. Aby dbać o włosy odpowiednio i zachować równowagę, możesz zacząć od stosowania odżywek według schematu:
- 1 raz w tygodniu użyj odżywki proteinowej
- 3 razy w tygodniu użyj odżywki humektantowej
- 3 razy w tygodniu użyj odżywki emolientowej
Równowaga PEH dla każdego będzie wyglądała inaczej – należy eksperymentować i sprawdzać, co sprawdzi się dla Twoich włosów najlepiej. Pamiętaj, aby nakładać odżywkę po każdym myciu, w szczególności dotyczy to długich włosów.
5. Chroń włosy przed uszkodzeniami
Włosy są delikatne, a raz zniszczone już się nie regenerują, ponieważ są strukturą martwą, tak jak paznokcie. Nie ma możliwości sklejenia rozdwojonych końcówek ani naturalnego wydłużenia połamanych kosmyków. W celu pozbycia się zniszczonych końcówek należy udać się do fryzjera na ich podcięcie – tutaj nie pomogą już żadne zabiegi pielęgnacji włosów. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o włosy stale i chronić włosy przed uszkodzeniami. A co może powodować zniszczenia włosów?
Wysoka temperatura
Czyli stosowanie suszarek z gorącym powietrzem, prostownic, lokówek, a nawet zbyt gorącej wody podczas mycia włosów. Pamiętajmy o tym, by maksymalnie ograniczyć używanie wysokich temperatur, zabezpieczać włosy przed ich prostowaniem i kręceniem i myć letnią lub chłodną wodą.

Zabiegi koloryzujące
Rozjaśnianie włosów polega na rozchyleniu łusek włosa i wypłukaniu z niego barwnika. Niestety, ten zabieg nie jest obojętny dla kondycji włosów – powoduje wzrost porowatości włosa, wysusza i niszczy jego strukturę, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do łamania się włosów, dlatego trzeba przeprowadzać go rozważnie.
Uszkodzenia mechaniczne
Włosy są bardzo wrażliwe na tarcie, dlatego warto wiązać je na noc, by nie ocierały się o poduszkę, nie trzeć ich ręcznikiem po umyciu oraz czesać delikatnie. Pamiętaj o tym, że mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia – dlatego tak ważne jest ich delikatne mycie i łagodne czesanie. Do delikatnego czesania dobrze nadadzą się na przykład szczotki z naturalnego włosia. Warto też dbać o regularnie podcinanie końcówek włosów, aby zapobiec ich rozdwajaniu się.
6. Stosuj zabiegi pielęgnacyjne na włosy
Pielęgnacja włosów to nie tylko ich mycie i nakładanie odżywek. Na dbanie o włosy składa się także kilka innych zabiegów, które poprawiają ich kondycję, między innymi: olejowanie, wcieranie serum czy ziołowanie.
Olejowanie włosów
Olejowanie to zabieg polegający na nałożeniu cienkiej warstwy wybranego oleju na długość włosów. Można olejować na podkład humektantowy lub nakładać olej bezpośrednio na suche włosy. Kosmetyki do zabiegu należy dobrać do porowatości włosów – przykładowo, dla włosów niskoporowatych odpowiedni będzie olej kokosowy, do średnioporowatych oliwa z oliwek lub olej arganowy, a do wysokoporowatych – olej lniany lub słonecznikowy (źródło: wwwlosy.pl). Aby olejować włosy, nie musisz mieć specjalistycznych produktów – skorzystaj z olejów, które masz w kuchni!
Jak olejować włosy?
- Przed olejowaniem nałóż na włosy podkład humektantowy – na przykład w postaci żelu aloesowego lub wody z miodem
- Przygotuj niewielką ilość oleju dobranego do Twojej porowatości włosów – na włosy sięgające łopatek będą to ok. 3 łyżki
- Dokładnie rozprowadź olej na całej długości włosów i wczesz. Trzymaj olej na włosach ok. 1-3 godzin, możesz też zostawić go na noc
- Aby olej dobrze zmył się z włosów, należy go zemulgować. W tym celu nałóż na naolejowane włosy odżywkę i odczekaj ok. pół godziny
- Spłucz olej i odżywkę z włosów i wysusz je.
Oleje warto również stosować do zabezpieczania końcówek. Dzięki temu masz pewność, że końcówki Twoich włosów nie będą ocierały się o ubrania i niszczyły. Dotyczy to w szczególności osób, które zastanawiają się, jak dbać o długie włosy na co dzień.
Stosowanie serum
Serum stosuje się na skórę głowy w celu pobudzenia szybszego wzrostu włosów. Poprzez odpowiednio dobrane wyciągi z ziół oraz alkohol, serum pobudza krążenie krwi w skórze głowy i stymuluje cebulki włosowe. Dzięki regularnemu stosowaniu serum, włosy rosną zdecydowanie szybciej i są gęstsze. Produktu można też używać do miejscowego zagęszczenia przerzedzonych włosów, na przykład na zakolach. Serum stosuje się z różną częstotliwością w zależności od rodzaju produktu i od potrzeby – niektórym osobom wystarczy stosowanie raz na kilka myć włosów, inni będą potrzebować zastosowania serum nawet dwa razy na dzień.
Jak stosować serum?
- Upewnij się, że Twoja skóra głowy jest odpowiednio oczyszczona. Jeśli jest przetłuszczona lub pokryta dużą ilością naskórka, serum może nie wchłaniać się poprawnie
- Zrób przedziałek na włosach i dokładnie pokryj cienką warstwą serum skórę głowy na przedziałku. Nawet niewielka ilość serum wystarczy, by pobudzić wzrost włosów
- Zrób kolejne przedziałki i powtórz aplikację, tak, aby pokryć serum cały obszar przerzedzonych włosów
- Delikatnie wmasuj serum w skórę opuszkami palców – masaż pobudzi krążenie i ułatwi wchłanianie serum
Dobre serum zawiera w składzie wyciągi z ziół pobudzających wzrost włosów. Przykładem serum o bogatym składzie jest Hair Medic Intensywne Serum, które składa się z 13 aktywnych składników oraz peptydów biomimetycznych, wspierających zagęszczanie włosów.
Ziołowanie
Zabieg koloryzacyjny alternatywny dla stosowania farb chemicznych – w skrócie: ziołowanie. Niektóre z roślin wydzielają naturalne barwniki zdolne związać się z włosem na trwałe, jednocześnie poprawiając jego kondycję. W przeciwieństwie do farb chemicznych, które zawierają rozjaśniacz, zioła nie mają właściwości rozjaśniających, zatem z ich pomocą można osiągnąć jedynie kolor ciemniejszy od wyjściowego. Mają jednak nad farbami chemicznymi olbrzymią przewagę – w przeciwieństwie do farb działają bardzo korzystnie na włosy, pogrubiając je, zmniejszając ich porowatość i dodając blasku. Dzięki temu można więc stosować zioła również na zasadzie zabiegu pielęgnacyjnego . Można także stosować je bez ograniczeń, nawet kilka razy w miesiącu, by korzystać z ich dobroczynnych właściwości.
Jakie są najpopularniejsze zioła trwale koloryzujące?
- Henna – czyli Lawsonia Inermis, zioło występujące naturalnie m.in. w Indiach, gdzie jest do dziś bardzo popularna. Henna koloryzuje włosy na naturalne, rudo-czerwone odcienie
- Indygo – czyli z łaciny Indigofera Tinctoria, to zioło farbujące na czarno, a w mniejszych ilościach lub w mieszance z henną na ciemne brązy. Przy stosowaniu indygo należy szczególnie uważać z rozjaśnianiem – w połączeniu z rozjaśniaczem indygo może dać zielone refleksy na włosach
- Cassia – czyli Cassia Obovata, zioło dające złociste refleksy, najlepiej widoczne na włosach blond

Samo ziołowanie włosów wymaga nieco więcej cierpliwości niż tradycyjne farbowanie, ponieważ zioła wymagają wcześniejszego przygotowania, odstawienia na pewien czas i trzymania na głowie dłużej, ale efekt z pewnością wart jest zachodu!
Pielęgnacja włosów nie jest działaniem jednorazowym – to proces, trwający nieraz latami. Wymaga systematyczności i wypracowania sobie danych nawyków. Wiedza o tym, jak pielęgnować włosy, jest obszerna i z początku możesz nie znać odpowiedzi na wszystkie pytania o to jak dbać o włosy, by osiągnąć najlepsze efekty. Zaznajomienie się z wszystkimi zasadami pielęgnacji włosów może zająć kilka tygodni. Piękne i zdrowe włosy są jednak zdecydowanie tego warte!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.